Dzisiaj na naszym blogu skupimy się na tym, jak prawidłowo karmić kury w miesiącach zimowych i największych mrozach oraz dlaczego trzeba nieco zmienić ich dietę w tym okresie.
Zimą zmieniają się wymagania pokarmowe wszystkich zwierząt, w tym kur. Zmienią się nie tylko ich wymagania żywieniowe, ale także ilość żywności, którą będą musieli wspierać w okresie zimowym. Ważne jest, aby monitorować swoje sutki podczas tych zmian i dostarczać im nie tylko właściwego jedzenia , ale także odpowiedniej ilości . Jakie są odpowiednie rodzaje żywności, które powinny trafić do karmników zimą i jak obliczyć odpowiednią ilość?
Światło przemienia się z ciemnością
Jak tylko kończy się jesień, a zima zapada na zewnątrz, wszystkie kury zaczynają „zwalniać”, a co najważniejsze, produkcja jaj spowalnia, w niektórych przypadkach nawet całkowicie się zatrzymuje. A teraz jest czas na zmiany wymagań żywieniowych twoich kur. Ale czy naprawdę wiesz dlaczego?
- Światło dzienne Ilość światła dziennego każe kury wypuszczać żółtko w celu wytworzenia jaj . Dlatego jeśli światło dzienne na zewnątrz zacznie padać, a wkrótce zapadnie zmierzch i ciemność, kura otrzyma prosty znak, który „powie” jej, że czas odpocząć, a sprzęgło jaj stopniowo zacznie zanikać.
- Zasłużony odpoczynek. Składanie jaj w lecie powoduje ogromne napięcie na ciele każdej kury , a jeśli nie dojdzie do przerwy w produkcji jaj, kura ostatecznie „wypali się”, co może doprowadzić do jej śmierci. Jest to również powód, dla którego zaleca się zastępowanie kur niosek młodymi kurczakami co dwa lub trzy lata.
Kukurydza dostarczy twoim dziewczynom tak potrzebnych węglowodanów .
Węglowodany na scenie
Kiedy pogoda przesuwa się z jesieni na zimę, spożycie paszy przez kury zwykle wzrasta do 1,5 razy większej niż przyzwyczajenia się do kur wiosną i latem. Jak zapewne wiesz, kiedy kura musi „zrobić” jajko, potrzebuje dużo białka, a ponadto węglowodany dodaje się zimą, co będzie potrzebne bardziej niż wiosną lub latem. Jaka jest gwarancja, że twoja kura umocni się i przyniesie kilka jaj jednocześnie?
- Ziarna kukurydzy. Całe ziarna kukurydzy, a nawet grys kukurydziany , zapewniają dziewczętom wystarczające spożycie węglowodanów, a tym samym energii, której potrzebują więcej zimą niż latem. Kiedy kury trawią kukurydzę, ich układ trawienny zaczyna działać, a to wytwarza ciepło w ciałach kur. Trzeba jednak uważać na kukurydzę, pod żadnym pozorem nie może ona stać się głównym pokarmem, w przeciwnym razie kura niezdrowo cię dokarmi .
- Płatki owsiane Czy chcesz więcej ciepła dla kur i nie masz dostępnej kukurydzy? Następnie spróbuj innego wspaniałego jedzenia, jakim jest płatki owsiane . Możesz również uszczęśliwić dziewczyny w postaci ciepłego płatka owsianego z bananami i kroplą syropu klonowego.
Codzienne menu
Jak więc powinna wyglądać dieta twoich kur zimą? Ile i co dać, jak io jakiej porze dnia? Dajemy Ci małego przewodnika lub plan żywieniowy, dzięki któremu nawet najbardziej kochające ciepło kury mogą żartobliwie przetrwać zimę:
- Śniadanie Najlepiej jest ustalić regularny czas dla dziewcząt na otrzymanie pierwszej racji żywnościowej. Na przykład o 6 rano wlej mąkę kukurydzianą i mieszankę paszową do podajników w ilości zależnej od liczby kur. Zimą policz około 160 g karmy dla jednej kur niosek dziennie.
Żywność można również zrobić z „zabawek”, aby zapobiec ukąszeniu drobiu .
- Lunch Powinno to wynosić co najmniej połowę dziennej dawki, tj. 80 g. Lunch można rozpocząć o godzinie 14.00. W tym czasie kury powinny otrzymywać warzywa , owoce, a czasami także gotowany makaron lub dżdżownice.
- Kolacja Najważniejsza część racji żywieniowych, która powinna pojawić się ponownie o regularnych porach, na przykład o 18:00 , kiedy wszystkie kury będą w kurniku . Dodaj kukurydzę lub ciepłą mąkę owsianą do podajnika i nie zapomnij zmienić zamrożonej wody w poidłach.
Zapas piasku
Jednym z największych problemów, z którymi kury muszą sobie radzić zimą, jest zamarznięta gleba . Możesz być zaskoczony widokiem kur, które zimą próbują dostać się pod śnieg i do zamarzniętej gleby. Jednym z najważniejszych minerałów, które kury mogą uzyskać, szukając pożywienia, jest piasek . Kury nie mają zębów, więc używają nagromadzonego piasku do mielenia jedzenia, które jedzą. Zimą, gdy gleba jest zamarznięta, dodaj do podajnika wapień paszowy , co zapobiegnie problemom, które powstałyby z powodu braku piasku.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się karmić kury jakimkolwiek pokarmem, zawsze pamiętaj, że letnia lub cieplejsza dieta jest lepsza zimą. Lepiej jest zachować zimne i mrożone owoce na lato.