Alektorofobia lub strach przed kurami

Blog Opublikowano 20.04.2020

Miliony ludzi na tej planecie boją się pająków lub zamkniętego pokoju. Ale co ze strachem przed kurami lub innym drobiem? Jak powstaje, co za tym stoi i czy można z tym walczyć?

Zoofobie są dość powszechnymi chorobami, które niepokoją dziś wielu ludzi. Fakt, że dana osoba cierpi na jedną z nich dość często tylko w momencie, gdy spotyka zwierzę twarzą w twarz. Po prostu, jeśli nie spotkasz bezpośrednio węża lub ropuchy, trudno będzie ci się dowiedzieć, czy tak bardzo boisz się tego zwierzęcia, że zaczniesz panikować , krzyczeć, a nawet doświadczyć szoku . Hodowcy kur z pewnością nie cierpią z powodu tego strachu, ale co z ludźmi wokół nich, a nawet ich rodziną, jak sobie radzi lub przyzwyczaja się do hodowli kur, jeśli cierpią z powodu strachu przed piórami?

Zoofobia

Zoofobia, czyli lęk przed zwierzętami, dotyka kilka milionów ludzi na tym świecie. Niektóre rodzaje fobii, takie jak entomofobia lub arachnofobia, są z pewnością lepiej znane niż, na przykład , alectorofobia , lęk przed kurami. I nie jest wyjątkiem, że dana osoba może cierpieć na kilka fobii jednocześnie. Badania pokazują, że zoofobia dotyka więcej kobiet niż mężczyzn , przy czym najczęściej już wspomniana jest arachnofobia, tj. Paniczny strach przed pająkami, a następnie strach przed psami lub kłującymi owadami.

Objawy alectorofobii

Każda osoba jest oryginalna, więc objawy niektórych fobii różnią się w zależności od osoby. W alectorofobii, gdzie dana osoba żyje, jest bardzo ważna, ponieważ takie życie w kraju lub wiosce, gdzie wszyscy trzymają kurę, jest wielkim cierpieniem dla takiej chorej osoby i każdego dnia będzie testem, że kury i koguty sąsiadów służą jej codziennie. Najczęstsze objawy mogą wówczas obejmować:

  • Strach i dyskomfort w tym miejscu.
  • Atak paniki i lęku.
  • Pocenie się i przyspieszenie akcji serca.
  • Problemy z oddychaniem

Strach przed kurami zwykle zaczyna się w dzieciństwie.

  • Z czasem może wystąpić drżenie .
  • Intensywny strach.
  • Małe dzieci często przywiązują się do obecności rodziców .
  • U dzieci występuje intensywny płacz i krzyk.

Dlaczego od zwierząt?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ludzie tak bardzo boją się zwierząt ? Dlaczego boją się takiego psa, który inni uważają za swojego zwierzaka, lub dlaczego ktoś powinien bać się, na przykład, kury, która chodzi po podwórku, kucząc i składając tak przydatne i pożądane jaja domowe? Oto lista najczęstszych przyczyn, które najczęściej obawiają się zwierząt:

  • Własne doświadczenie. Typowe dla zoofobii jest to, że zwykle zaczyna się we wczesnym wieku , tj. Najczęściej w dzieciństwie, a przede wszystkim prawie zawsze z powodu własnego brzydkiego doświadczenia ze zwierzęciem. Zwykle występuje u dzieci z zarażonymi psami, kotami, ale także kurami lub dominującym kogutem u dziadków na podwórku. Rzadziej mogę pojawić się po pewnym traumatycznym doświadczeniu u osoby dorosłej.

Przy odrobinie cierpliwości nawet osoba cierpiąca na elektronofobię nie musi się martwić o to zdjęcie.

  • Obserwowanie świadka. Strach przed kurami lub innym gatunkiem zwierzęcia może wybuchnąć u osoby, nawet jeśli jest on świadkiem sytuacji, w której zwierzę zaatakowało tę osobę i spowodowało obrażenia. Ten strach może pojawić się, nawet jeśli zwierzę zaatakuje człowieka, na przykład w filmie lub książce, nie zawsze musi to być prawdziwy przypadek.
  • Narracja Strach przed zwierzęciem, zwłaszcza u dzieci, może również powstać, jeśli na przykład rodzina często mówi o tym, że ktoś został zaatakowany przez psa, rój pszczół i tym podobne. Czasami wystarczy, aby rodzic nieustannie wyjaśniał małemu dziecku i mylił, że zwierzę jest niebezpieczne.
  • Wrodzony strach. I nie tylko dobry powód prowadzi ludzi do strachu przed zwierzętami. Istnieje wiele osób, które nawet nie wiedzą, jak i kiedy pojawił się w nim strach przed zwierzęciem. U niektórych osób wrodzone skłonności, takie jak skłonność do lęku , z pewnością są zaangażowane w zoofobię.

Skuteczne leczenie

W takim przypadku terapia jest najlepszym możliwym sposobem walki ze strachem przed kurami. Głównym celem terapii jest zapobieganie zaprzestaniu zakłócania codziennego życia przez kury lub inny drób osoby cierpiącej na elektrofobię. Leki są rzadkie, głównie wtedy, gdy strachowi towarzyszy depresja lub lęk. Chory może również pracować z myślą, że kura jest powszechnym źródłem zwierząt i pokarmu, może oglądać ich zdjęcia , oglądać filmy, a z czasem także oglądać je na zewnątrz. Strach powinien ustąpić w ciągu kilku miesięcy.

Z pewnością nie uważaj tego rodzaju fobii, ani żadnej innej, za nieistotną lub fikcyjną, alectorofobia naprawdę istnieje i przeszkadza wielu ludziom. A ci z was, którzy są zaniepokojeni, mogli już raz na zawsze pozbyć się strachu przed kurami.