Brabante: Crested ozdobna rasa z tradycją

Blog Opublikowano 20.04.2020

Od stuleci znana rasa ozdobna, która charakteryzuje się pióropuszem na głowie. Gdzie się pojawili po raz pierwszy i czy możemy je dzisiaj zobaczyć?

Na początku kura jak każda inna, ale kiedy spojrzysz bardziej szczegółowo na jej głowę, odkryjesz pewne różnice, które sprawiają, że Brabant jest ozdobną rasą czubatą . Rozczochrany kępek przypominający pędzel do golenia i brodę, a także różowy grzebień w kształcie litery V, to cechy, które sprawiają, że Brabant nie da się pomylić z inną podobną rasą kur. A na przykład, jakie jest ich skupisko jaj i w jakim kolorze możemy je spotkać u hodowców?

Historia gajów grzywiastych

Ojczyzną tych wyjątkowych piękności jest historyczny region Brabancji Północnej - mniejszej prowincji holenderskiej położonej na południu tego kraju. Brabancja pojawiła się już w XVI wieku i z pokorą rozprzestrzeniła się w całej Europie północnej na nas w Europie. Były one hodowane głównie przez szlachciców, głównie do dekoracji , ale także do celów użytkowych. Jednak około 1900 r. Byli prawie na skraju wyginięcia, już istnieją, ale są nieco mniejsi niż oryginalne Brabanty. Zgodnie z dostępnymi informacjami można z całą pewnością napisać, że Paduánky, a także francuski Laflešky zostały wykorzystane do ich hodowli.

Postacie Brabancji

Niektóre kury są krępe, inne chude, niektóre nawet nie mają ogona , inne nie mają grzebienia. Co jest typowe dla Brabancji, oprócz jej szorstkiego imienia i rozczochranej kępki ?

  • Chochółka. Rękojeść czubata jest uderzającą cechą tych kur. Obejmuje całą czaszkę, pióra rosną w górę, a po bokach można zauważyć, że spadają one na bok, jakby były płaskie, więc w końcowym wyglądzie kępka wygląda jak klasyczna męska szczotka do brody.
  • Ty Gardło każdego z Brabantów pokryte jest brodą podbródkową , która jest podzielona na trzy części i w ten sposób dochodzi do poziomu oczu.

Cała północna Europa jest domem dla Brabancji.

  • Kolor znaku Kury występują w kilku kolorach. Oprócz najczęściej hodowanych biało-czarnych , możemy również znaleźć perłowo-szary, świerkowy , srebrny, a nawet złoty.
  • Postawy Brabantky oprócz tego, że jest to ozdobne ras są również przedstawiciel chłopskich kur. Pozycja jest zatem wyprostowana z długim otwartym ogonem. Kogut charakteryzuje się silnie zakrzywionymi piórami ogonowymi, które uzupełnia szereg sierpów bocznych. Piękno należy do lekkiej rasy , kura waży około 1,5 kg, kogut to dwa funty.

Hodowla kur ozdobnych

Tak, należą do ras ozdobnych, więc hodowcy szczególnie chwalą się nimi na różnych wystawach lub przez sąsiadów, jednak dzięki wysokiej jakości paszy i dobrej pielęgnacji mogą również nagradzać jajka białymi skorupkami. Sprzęgło ma około 180 jaj rocznie o średniej wadze 55 g. Połowa Brabancji składa jaja nawet zimą . A co sprawi, że będą najbardziej szczęśliwi w hodowli?

Brabanckie jajka są zawsze ozdobione białą skorupą .

  • Feed Jak każda kura, Brabantka nie gardzi wysokiej jakości mieszanką paszową przeznaczoną do niosek, warzyw i owoców. Nie są im znane żadne specjalne nawyki żywieniowe, więc tu i tam możesz dodać resztki z kuchni, grys lub pszenicy . Świeża i pitna woda w pojeniu jest pierwszym krokiem do zadowolenia każdego zwierzęcia, w tym kur.
  • Środowisko. Brabanty można hodować razem z innymi rasami kur, nie mają z tym problemu. Zdecydowanie wystarczy na tyle dużej kurnika i wybiegu , aby sami mogli znaleźć część jedzenia. Ze względu na swoją wagę mają większą tendencję do latania niż na przykład popularny Sussex, więc wytnij dla nich jedną część eskadry, to powinno wystarczyć.

Jeśli masz szczęście i kilka kur przywita Cię w swojej hodowli, z pewnością ucieszy Cię ich przyjemna i spokojna natura oraz różnorodne atrakcyjne upierzenie.