Co możesz zrobić w swoich gniazdach tak pieprznie, lawendowo, a nawet dobrodusznie, pozostanie tajemnicą na zawsze, dopóki wszystkie te zioła, a zwłaszcza ich cudowne efekty, zdecydujesz się przetestować swoją hodowlę i własną. I uwierz, że czasami niezbyt atrakcyjne i pachnące rośliny mogą mile cię zaskoczyć.
Wiele osób bardzo dobrze wie, które zioło żuć na bóle głowy, a które zastosować na skaleczenie, ale czy wiesz również, że zioła mogą być bardzo dobrze stosowane w hodowli drobiu? A ponieważ łóżko ziołowe jest podstawą każdego ogrodu, z pewnością nie będziesz miał takich problemów z ich pozyskiwaniem. Można je stosować w gniazdach dla kur, jak również gęsi , kaczek lub indyków . Ale po co w ogóle stosować zioła i czy trzeba je wcześniej poddać chemicznej obróbce?
Powody ich wykorzystania
Być może niektórzy z was lekko stukają się czołami w czoło, jednak podtrzymujemy fakt, że niektóre zioła osadzone w gniazdach kury mogą czynić cuda i z przyjemnością przekonamy was, dlaczego tak jest. A oto cztery powody, dla których zioła zdecydowanie należą do gniazd:
- Nawet dzikie ptaki używają ziół do budowy gniazd w przyrodzie . Może niektóre zioła naprawdę chronią je przed różnymi bakteriami i chorobami.
- Wiele ziół działa jako bezpieczny i naturalny środek odstraszający owady i może pomóc w usuwaniu much, roztoczy lub innych szkodników z gniazd.
Czystość gniazd jest pierwszym krokiem do zdrowia całego stada.
- Niektóre gatunki roślin mogą nawet działać jako stymulatory do krycia drobiu.
- Zioła potrafią także bardzo szybko i wyraźnie wyczuć gniazda lęgowe, dzięki czemu zapewniają odrobinę „aromatycznej aromaterapii”, którą z pewnością doceni każdy hodowca, szczególnie w lecie.
Świeży vs. suszone
Pokud máte přístup k čerstvým bylinkám, tak stejně jak v kuchyni použijte ty čerstvé, tak do snáškových hnízd by měly být umístěny právě utržené bylinky. K umístění do hnízd vám tam postačí jednorázové rukavice a zahradní nůžky. Do jednoho hnízda pak přidejte maximálně dvě až tři ustřižené větvičky, více počtů by znamenalo také více aroma, a to by nemuselo být pro všechny slepice dobré. Vždy je určitě také mnohem lepší vypěstovat si pár svých osvědčených bylin, které budete mít k dispozici na vaší zahradě neustále, ty v obchodě jsou totiž až příliš drahé.
Jaké bylinky použít?
Kde je hranice, jaké bylinky ano a jaké už raději slepičím holkám do hnízd nedávat. Víceméně zde se ani tak meze nekladou. Pokud se nebude jednat o bylinu jedovatou, tak každá ta správná do snáškových boxů přijít může. Zejména pak:
Bazalka. Kopr. Fenykl. Česnek.
Kostival. Citronová tráva. Majoránka. Kopřiva.
Pampeliška. Petržel. Šalvěj. Tymián.
Bylinky lze použít jak čerstvé, tak sušené.
Kam byliny umístit?
Existujte nějaký přesně daný fígl, jak nebo kam natrhané či sušené bylinky patří? Zde je fantazie přímo na vás, takže pokud máte umístěná snášková hnízda pro kuřice po jenom kuse, musíte přidat bylinky do každého zvlášť, pokud jsou vyrobena dohromady, pak byliny vkládejte do celého prostoru hnízd rovnoměrně. Vkládat můžete jak čerstvě utržené, tak i sušené, a to tímto způsobem:
- Świeże. Jeśli używasz świeżych ziół, po prostu weź nożyczki i odetnij kilka gałązek z każdego dostępnego zioła w klombie. Następnie umieść kilka gałązek bezpośrednio na powierzchni lub po bokach pościeli . Zawsze rób to po wyczyszczeniu gniazd i całej kurnika .
- Suszone Jeśli zamierzasz używać suszonych ziół w gniazdach, najpierw wymieszaj je na zewnątrz w mniejszej misce, a dopiero potem dodaj kilka garści do każdego gniazda na ściółce. Nie ma jasnego przepisu na to, jak zrobić mieszankę ziołową. Zawsze mieszaj razem to, co masz do dyspozycji, i możesz połączyć dwa lub trzy rodzaje ziół .
Zioła z pewnością należą do pewnego rodzaju odświeżenia twojej hodowli, ale jeśli oczekujesz, że uwolnią cię od wszelkich chorób i przyniosą światowy spokój wśród hodowanych kur, to niestety się mylisz. Nadal prawdą jest, że hodowcą musi być ten, który porządkuje całe stado, a jego dziewczynki mogą dbać o zdrowie.