Umieszczenie kurnika w cieniu ma swoje zalety, szczególnie w letnich miesiącach, kiedy temperatury nas często zaskoczą swoimi wysokimi stopniami. I nic dziwnego, że nasze kury będą bardziej chciały być w cieniu niż w słońcu przecież nie potrzebują się opalać.
Średnia temperatura ciała kury to około 40°C zatem idelana temperatura do wysokiej produkcji jaj wynosi od 10°C do 25°C. Wybranie tego najbardziej atrakcyjnego miejsca do umieszczenia kurnika to jedna z najważniejszych rzeczy, na których hodowca powinien się skoncentrować przed zbudowaniem lub postawieniem gotowego już obiektu gdzie będzie przechowywał swój żywy majątek.
① Wysokie letnie temperatury
NNajwiększym strachem na wróble dla hodowców drobiu jest oczywiście słońce i te niekończące się parne letnie dni. Kury jak wiemy nie potrafią się pocić jak ludzie, więc niestety walczą gorzej z upałem niż my i właśnie dlatego hodowca by miał zapewnić im idealne warunki jeśli tego nie zrobi naraża swoje kury nie tylko na to, że przestną z produkcją jaj ale również mogą u nich występować różne zjawiska takie jak np:
- Stres wywołany ciepłem. Możemy powiedzieć że kura jest jak pies w gorący dzień przeżywa z otwartym dziobem. Próbują bowiem złapiać chociaż odrobine zimnego wiatru. Jeśli nie mają chłodzenia w postaci lodowatej wody lub cienia zazwyczają zaczynają cierpieć na tzw. stres cieplny, który może się skończyć nawet udarem.
- Apatia. Kolejną nieprzyjemną z reguły niespodzianką, która może pojawić się u kur jest tzw. apatia. Polega ona na tym, że kura traci całkowicie zainteresowanie jedzeniem i wodą. Najczęściej leży, możemy również zauważyć, że kolor grzebieni ulega zmianie z jasnoczerwonego na blady, pojawia się niepokój, a jeśli nie interweniujesz w odpowienim czasie może to doprowadzić do śmierci kury.
Nie tylko psy i koty szukają w lecie cienia. Nasze kury potrzebują tego jeszcze bardziej.
② Ochrona przed wiatrem i zimnem
Także w ziemie jest bardzo ważne aby kurnik był umieszczony w zaciemnionym miejscu lub obok drzew lub krzewów. Rosnące drzewa mogą bardzo dobrze zapobiegać wiatru i izolować kurnik przed zimnem w zimie. Natomiast umieszczenie poidła i podajinka np. na pełym słonću doprowadzi do zepsucia się paszy.
③ Z dala od owadów
Wiedzieliście, że wszystkie irytujące owody używają słońca jako kompasu? Nic dziwnego, że najczęscie je widizmy u kurniku, który jest wystawiony na pełnym słońcu, ale co może jeszcze przeszkadzać naszym kurom w uplany dzień?
- Owady. Jak wszyscy wiemy muchy, komary i inne owady latające są aktywowane głównie przez światło słoneczne. Im więcej słońca na zewnątrz tym bardziej się pojawiają wokół nas i naszych kur. Także im więcej zapewnisz cienia tym lepiej. .
- Pasożyty. Przede wszystkim Trzmiel jest bardzo niebezpieczny dla Twojej zagrody. Pomnaża się bardzo dobrze i dodatkowo z prędkością błyskawicy wszędzie tam gdzie jest dostatek ciepła i wilgoci. Tak więc wysokie letnie temperatury i rozlana woda z poidła na ziemi gwaratuje im ty najlepsze warunki i własnie tam się pojawiają najczęściej. Bardzo często zaczynają atakować jedną kurę za drugą. Dlatego w lecie zalecane jest umieszczenie poidła w zamkniętym wybiegu a kurnik zostawić otworzony przez cały dzień zapewniając odpowiednią wentylację. Najlepszym sposobem na ograniczenie występowania szkodików jest umieszczenie zagrody w cieniu.
Dla ich zdrowia, zdecyduj się na umieszczenie kurnika w cieniu.
④ Większa produkcja jaj
Wiemy, że największą zaletą cienia jest to, że jeśli kura czuje się w pełni usatysfakcjonowana,tj. bez stresu zwłaszcza tego wyłowanego ciepłem, może produkować więcej jaj. Udowodniono, że ciepło utrzymuje się w kurniku i w gniazdach w ciągu dnia i nocy, kura derastycznie lub nawet wstrzyma produkcję jaj. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest uświadomienie sobie, po której stronie zostanie on umieszczony a przede wszystkim gdzie umieścimy gniazda.
Krótko i na temat. Najlepszą z możliwości jest ukotwienie kurnika poza prominiami słonecznymi zepewni to bowiem nawet o 10 stopni niższą temperaturę co poprowadzi do większej produkcji jaj, a przeciez oto chodzi każdemu z hodowców.