Włączanie świeżo wyklutych kurcząt do istniejącego stada jest dosłowienie groźbą dla większości niedoświadczonych hodowców. Jak przygotować się na ten wielki i niepowtarzalny dzień i na co musisz przede wszystkim uważać?
Każdy hodowca dorośnie do fazy, że będzie chciał przynajmniej raz spróbować wykluć swoje własne kurczaki. Te małe żółte cudowne kuleczki to naprawdę sama radość. Już same wyklucie to poważna sprawa a co dopiero wdrążanie kurczątek między stada, które są juz po procesie integracyjny. Co zrobić aby wszystko było tak jak powinno? Aby nie pojawiły się żadne problemy. Na co przede wszystkim musimy uważać?
Dlaczego kwarantanna?
Dojrzałe kury i dojrzewające kokoszki są znacznie bardziej narażone na ból, infekcję lub nawet chorobę w przeciwieństwie do kurczątek, które się prawie wylęgły z inkubatorai sa poprostu doskonałe. Po pojawieniu sie piskląt na Twoim podwórku musisz zoorganizować odrebne miejsce, które będzie doskonale czyste i bez żadnych wad. Aby nie pojawiły się problemy dotyczace infekcji lub róznego radzaju chorób we stadzie. dlatego warto sie skupić przy wzajemniej integracji na:
- świeżo przyniesione piskleta nie wykazują żadych śladów wszy i roztoczy.
- trochę większe kurczaki nie moga posiadać bladego opadającego grzebienia.
- uważaj na ropne wycieki z nozdrzy i oczu.
- na pazurach nie moga się pojawic łuski
- kloaka powinna byc przede wszystkim czysta i sucha.
- kwarantanna powinna trwać minimalnie 7 dni i innym przypadku nie będzie uczynna.
Krok po kroku
Jeżeli wykluwasz swoje własne pisklęta tak jest więcej niż prawdopodobne, że będą zdrowe, więc kwarantanna nie będzie konieczna. Jednak ich właczenie do istniejącego stada lub do stada gdzie mieszka z kurami kagut to ciężkie zadanie i zdecydowanie pownnio być wykonane stopniowo. Najlepiej podjąć następujące kroki:
Bardzo dobrym pomysłem jest udomowienie drobiu już od jego urodzenia.
- Pierwszy wizualny kontakt. Zanim dojedzie do spotkania małych piskląt w wieku około 6 tygodni z kokoszkami i kurami u wspólnego poidła lub podajnika bardzo ważne jest przygotowanie ich do tego kluczowego kroku. Idelanie aby się spotkały na podwórku i mogły się trochę zbiżyć do siebieale pamiętaj potrzebne będzie ogrodzenie, które umieścisz między nimi, będzie miało uczynek zapobiegawczy przed walką między nimi. Okres ten powinien trwać około 7 dni.
- Pierwszy fizyczny kontakt. Przy odrobinie szczęścia fizyczne wprowadzenie nowych członków do obecnego stada powinno się odbyć sprawnie i bardzo szybko. Dlatego najlepiej w ciągu dnia usuń ogrodzenie, które do tej pory znjadowało się pomiędzy nimi na podwórku i uważnie obserwuj jak wzajemnie drób na siebie reaguje a jeżeli małe kurczaki będą zaatakowane przez większe kury, bądź przygotowany do interwencji. Hodujesz bardziej agresywne i terytorialne rasy, będziesz musiał być bardziej cierpliwy. Integracja może trwać dłużej, 3-4 próby na pewno będziesz musiał podstąpić aby się udało. Następnie z czystym sumieniem możesz zastawić małe żułte kuleczki ze straszymi kurami na noc w kurniku.
Dla naszych małych żółtych kuleczek mamy specjalne poidła i podajniki.
Porady i wzkazówki
Masz już wystarczająco dużo informacji, aby poprawnie wprowadzić nowych członków do istniejącego stada ale nadal moga się pojawić pewne obawy? Co jeszcze się może przydać, gdy koniecznie nadejdzie ten wielki dzień?
- Przeniesienie obu stad. Najłatwiejszym sposobem na szybszą integrację stada, stwórz takie samo środowisko dla wszystkich co to znaczy? jeżeli masz dostatek prostoru postaw nową zagrodą dla wszystkich dzięki temu będzie to dla wszystich cudze środowisko dzieki temu wszystcy będą tam nowi i nikt nie będzie miał poczucia przewagi. Zagrożenie znika.
- Ten sam rozmiar. Musimy się nad tym zastanowić kogo z soba będziemy chcieli łączyć dlatego że większe rasy będa zawsze dominować więc nie bedzie to za bardzo sprawiedliwe dlatego zawsze uwzglednij podobieństwo co się dotyczy wielkości.
- Coś do jedzenia. Przy wprowadzaniu nowych członków drobiu upewnij się, że masz wystarczająco dużo gotowych przysmaków takich jak skwarki, słonecznik itd. w przypadku abyś mógł odróćić ich uwagę od możliwego konfliktu.
- Uważaj na agresję. Jeżeli zauważysz w trakcie obserwacji, że jedna z kur jest zbyt agresywna dla nowoprzybyłych, umieść ja do izolacji na kilka dni aby mieć nad nią kontrolę i nie mogła skrzywdzić innych. Samotność powinna ją przekonać, że jej zachowanie jest nie do przyjęcia.
W podsumowaniu warto jeszcze powiedzieć o jednej rzeczy. Przed wprowadzeniem nowych kurczaków do istniejącego stada upewnij się czy masz pod ręką wystarczającą ilość narzędzi, za pomocą których przerwiesz walka pomiedzy małym kurczaczkiem a starszą kurą. Pamiętaj że dzioby i pazury kury to ostre narzędzie do obrony, także jak najbarziej weź sobie skórzane rękawiczki i mocne spodnie. Życzymy powodzenia i cierpliwości! Trzymamy kciuki.