Najlepsze termiczne ogrzewacze kurników

Blog Opublikowano 13.09.2020

Ogrzewanie przestrzeni kurnika. To bardzo ciekawe zagadnienie i tak na prawdę jeden wspólny temet wszystkich hodowców drobiu na który każdy ma swoje zdanie i w zasadzie każda opinia jest prawdziwa. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat ? Kurnik co z nim, gdy na zewnątrz robi się zimno? Moje zdanie jest takie.

Zapewnienie większej ilości ciepła w kurniku było, jest i będzie źródłem niekończącej się dyskusji wśród wszystkich hodowców drobiu. Starsi i bardziej doświadczeni powiedzą Ci, że nie ma potrzeby dogrzewania, że kury i młode kurczaki potrafią samodzielnie wytworzyć ciepło, zwłaszcza przy dobrej jakości mieszanki paszowej. Natomiast młodsi i mniej doświadczoni uważają, że dogrzewanie ich kur przynosi hodowli korzyści, zwłaszcza zimą, kiedy kury nie muszą koncentrować się na wzajemnym ogrzewaniu ale mogą się skupić tylko i wyłącznie produkcją jaj.

Rodzaje ogrzewania

Innowacja w podgrzewaczach, których można używać w kurniku, była dosłownie błogosławieństwem dla niektórych hodowców. W przeszłości używano zwykłych żarówek, które oczywiście były niebezpieczne z kilku punktów widzenia i do słowa „połykały” prąd, że hodowcy raczej z nich rezygnowali po otrzymaniu pierwszego rozliczenia za energię.

  • Olejowy grzejnik. Bezpieczny grzejnik do pomieszczeń, który jest idealnym wyborem do kurnika. To klasyczny grzejnik, w którym przepływa gorący olej, który oddaje ciepło. Zwykle jest cichy, więc nie zakłóca snu Twoich kur. Ustawia się go bezpośrednio na podłodze kurnika. Grzejniki mają tę zaletę, że posiadają wyłącznik bezpieczeństwa na wypadek przewrócenia się i spowodowania pożaru. Niewielką wadą jest jego czyszczenie, które można wykonać dopiero po całkowitym ostygnięciu rur.
  • Lampy grzewcze. Klasyczna lampa gniazdowa, która po włączeniu zaczyna wytwarzać ciepło. Większość z nich posiada klosz z osłoną oraz przewód zasilający przymocowany do metalowego łańcucha, dzięki czemu lampę można zawiesić pod sufitem kurnika. Wadą jest to, że nie wolno go umieszczać w pobliżu legowiska, które mogłoby się od niego zapalić.

  • Płaski panel. To niedrogi grzejnik, który nie musimy się martwić o wymianę żarówek. Są bezpieczne i łatwe w montażu. Wyglądają trochę jak telewizor z płaskim ekranem. Można je bardzo dobrze przymocować do ściany, sufitu kurnika lub postawić swobodnie na ziemi. Płaski panel nie ogrzewa całej powierzchni kurnika, ale tylko część przestrzeni, na którą skierowany jest panel. Idealnie nadaje się do umieszczenia grzejnika obok grzęd, gdzie zapewni on najwięcej ciepła, zwłaszcza przez noc.
  • Lampy na podczerwień. Jeśli nie masz możliwości wykorzystania grzejnika, to tak na prawdę wystarczy żarówka na podczerwień, aby zapewniła ciepło. Taka 40 W będzie emitować wystarczająco dużo ciepła, aby w ciągu kilku minutach zwiększyła temperaturę kurnika o nawet kilka stopni. Konieczne jest upewnienie się, że żarówka jest dobrze umieszczona w kurniku, nie spadnie i nie dostanie się do kontaktu z łatwopalnym materiałem.
  • Podgrzewana podkładka. To zdecydowanie jedna z najbardziej unikalnych możliwości, ale najbardziej energooszczędna. Zapewnienia wystarczającą ilość ciepła dla wyklutych kurczaków, ale także kur niosek. Zużywa tylko 40 watów, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i może być również zainstalowany wewnątrz kurnika. Podkładka daje hodowcy możliwość ustawienia jej w pionie i poziomie oraz posiada wytrzymałą konstrukcję. Jego mechanizmem grzewczym steruje termostat, który działa bardzo dobrze nawet w temperaturach poniżej zera.

Wybierz odpowiednią mieszankę paszową! Będzie cieplej!

W którym momencie użyć grzejnika?


Większość młodych kurczaków i doświadczonych kur niosek znacznie lepiej radzi sobie z zimnem i mrozem niż my ludzie, w końcu mają też odpowiednią szatę wierzchnią. Podczas gdy my, ludzie z zimną krwią, jesteśmy ubrani w trzy warstwy, a ja rano idę do pracy, kury budzą się wcześnie rano i nie mogą się doczekać, aby wypuścić je na padok, nawet jeśli na zewnątrz jest mróz i śnieg. Tak więc jest mniej lub więcej przypadków, w których podgrzewacz pomaga kurom lub małym kurczakom, zwłaszcza:

  • w trakcie zmiany przez kur piór na nowe mogą się pojawić u nich plamy, które mogą marznąć.
  • jeżeli wybierzemy jedną z ras, które nie są aż tak odporne na mróz i mają problem z utrzymania wewnętrznej temperatury ciała.
  • u nowo wyklutych kurczaków, które nie mają dużo upierzenia, więc mają też problem z termoregulacją ciała. Mały kurczak potrzebuje znacznie więcej ciepła niż starsza kura. Dlatego w okresie lęgowym, nawet wiosną, dobrze jest przez chwilę ogrzać kurnik lub oborę.

Pamiętaj tylko o jednym: „CO ZA DUŻO TO NIE ZDROWO”, więc nawet zbyt duży upał rani kury, a nawet jeśli na dworze jest ci zimno, a ręce cię biją, kury są nadal w porządku i zamiast dodatkowego ciepła podgrzeją je obfitym jedzeniem. Poptrz na PASZOWE SKWARKI.